Preoți

Pr. Paroh: Beșleagă Petrubesleaga_petru_53

Data naşterii: 26.11.1953, Iugani

Data hirotonirii: 29.06.1979, Iasi

Adresa: Str. Unirii, 148, jud. Neamt, 617465-Tamaseni

Tel.: + fax 0233/749002, 0762/721702

E-mail: petrucire@yahoo.it

S-a născut la 26 noiembrie 1953 la Iugani – Iaşi. A absolvit Şcoala Generală de 8 clase în anul 1968 la Iugani, Şcoala de Cantori în anul 1973 la Iaşi şi Institutul Teologic Romano-Catolic „Sfântul Iosif” din Iaşi în anul 1979. A fost sfinţit preot la 29 iunie 1979 la Iaşi de către ep. Iakob Antal. A activat ca vicar la Oneşti (1 august 1979 – 30 aprilie 1983), Iaşi (31 aprilie 1983 – 31 iulie 1986), paroh la Roman „Sfânta Tereza” (1 august 1986 – 31 august 1996), Iaşi „Adormirea Maicii Domnului” (1 septembrie 1996 – 17 martie 2002), Cireşoaia (18 martie 2002 – 31 octombrie 2010), Tămăşeni (1 noiembrie 2010 – ) .

 

Pr. Vicar: Robert Râtaneu

Data naşterii: 07.06.1988, Roman

Data hirotonirii: 24.06.2014, Iasi

Adresa: Str. Unirii, 148, jud. Neamt, 617465-Tamaseni

Tel.: + fax 0233/749002, 0763/762856; 0755/831613

  E-mail: ratanrobert@yahoo.com

S-a născut la 7 iunie 1988 la Gherăeşti, judeţul Neamţ. A absolvit Şcoala Generală din satul natal în anul 2003, Liceul  Catolic  „Sfântul Iosif” din Bacău în anul 2007 şi Institutul Teologic Romano-Catolic „Sfântul Iosif” din Iaşi în anul 2014. A fost sfinţit preot la 24 iunie 2014 la Iaşi de către ep. Petru Gherghel. A fost numit vicar parohial la 1 august 2014 .

vicarPr. Vicar: Neculăeşi Claudiu Gabriel

Data naşterii: 5.10.1989, Piatra-Neamţ

Data hirotonirii: 24.06.2016, Iasi

Adresa: Str. Unirii, 148, jud. Neamt, 617465-Tamaseni

Tel.: + fax 0233/749002, 0757/348792;

    E-mail: claudiu.neculaesi@gmail.com

S-a născut la 5 octombrie 1989 la Piatra-Neamţ. A absolvit Şcoala Generală nr. 3 din oraşul natal în anul 2005, Seminarul liceal „Sfântul Iosif ” din Bacău în anul 2009 şi Institutul Teologic Romano-Catolic „Sfântul Iosif” din Iaşi în anul 2016. A fost sfinţit preot la 24 iunie 2016 la Iaşi de către ep. Petru Gherghel. A fost numit vicar parohial la 1 august 2016 .

Preoți originari din Tămășeni:

 

pr. Antaluca Ciprian, OFMConv

Data naşterii: 07.05.1978, Tamaseni

Data hirotonirii: 28.06.2003, Roman

Adresa: Str. Bisericii, 329, jud. Bacau, 607295-Luizi-Calugara

Tel.: + fax 0234/218194, 0786/585095

E-mail: ciprianantaluca@yahoo.it

S-a născut la 7 mai 1978 la Tămăşeni – Neamţ. A absolvit Şcoala Generală de 8 clase la Tămăşeni în anul 1992, Liceul Franciscan din Roman în anul 1996 şi Institutul Teologic Franciscan din Roman în anul 2003. A făcut studii postuniversitare la Institutul Pontifical de Muzică Sacră din Roma, obţinând licenţe în teologie şi muzică. A fost sfinţit preot la 28 iunie 2003 la Roman de către ep. Petru Gherghel. Din anul 2003 este student la Pontificio Istituto di Musica Sacra din Roma.

 

pr. Antile Iosif

Data naşterii: 23.02.1968, Tamaseni

Data hirotonirii: 29.06.1994, Iasi

Adresa: Italia

E-mail: antile@interfree.it

S-a născut la 23 februarie 1968 la Tămăşeni – Neamţ. A absolvit Şcoala Generală de 8 clase la Tămăşeni, clasele IX-XI la Liceul Industrial nr. 1 din Roman în anul 1985, după care intră la Seminarul liceal din Iaşi. A absolvit Institutul Teologic Teologic Romano-Catolic „Sfântul Iosif” din Iaşi în anul 1994. A fost hirotonit preot la 29 iunie 1994 la Iaşi de către ep. Petru Gherghel. A activat ca vicar la Valea Seacă (1 august 1994 – 1 august 1997), Bacău „Sfântul Nicolae” (1 august 1997 – 1 august 1999). A urmat studii de specializare în ştiinţe biblice la Institutul Biblic Pontifical din Roma (1999-2003). A activat ca profesor de exegeză şi limba ebraică la Institutul Teologic Romano-Catolic din Iaşi (1 octombrie 2003 – 31 august 2009), responsabil al Oficiului pentru Evanghelizare şi Pastoraţie Biblică (1 iunie 2005 -), studii în Italia (1 septembrie 2009 -).

 

pr. Antonica Petru

Data naşterii: 23.06.1978, Tamaseni

Data hirotonirii: 24.06.2003, Iasi

Adresa: Sector 3, jud. Iasi, 707195-Focuri

Tel.: 0232/413667, 0762/636434; 0745/991882

E-mail: petruantonica@yahoo.com

S-a născut la 23 iunie 1978 la Tămăşeni – Neamţ. A absolvit Şcoala Generală de 8 clase în anul 1992 la Tămăşeni, Seminarul Liceal în anul 1996 la Bacău şi Institutul Teologic Romano-Catolic „Sfântul Iosif” din Iaşi în anul 2003. A fost sfinţit preot la 24 iunie 2003 la Iaşi de către ep. Petru Gherghel. A activat ca vicar la Sagna (1 august 2003 – 1 august 2005), Oţeleni (1 august 2005 – 1 august 2008), paroh la Focuri (1 septembrie 2008 -).

 

 

pr. Budau Petru

Data naşterii: 16.01.1941, Tamaseni

Data hirotonirii: 26.06.1966, Iasi

Adresa: Str. Ana Ipatescu, 2A, 600002-Bacau

Tel.: 0234/571581; fax 0234/571583, 0746/002443

E-mail:

S-a născut la 16 ianuarie 1941 la Tămăşeni – Neamţ. A absolvit Şcoala Generală de 7 clase în anul 1955 la Buruieneşti, Şcoala de Cantori în anul 1960 la Iaşi şi Institutul Teologic Romano-Catolic „Sfântul Iosif” din Iaşi în anul 1966. A fost sfinţit preot la 26 iunie 1966 la Iaşi de către ep. Petru Pleşca. A activat ca vicar la Cotnari (1 septembrie 1966 – 1 decembrie 1966), Prăjeşti (1 decembrie 1966 – 1 februarie 1968), Hălăuceşti (1 martie 1968 – 1 februarie 1979), paroh la Rădăuţi (1 februarie 1979 – 1 septembrie 1979), Pildeşti (1 septembrie 1979 – 1 septembrie 2006), preot pensionar la Sagna (1 septembrie 2006 – 1 iunie 2008) şi Bacău „Sfântul Nicolae” (1 iunie 2008 -).

 

pr. Bulai Cristinel-Adrian, OFMConv

Data naşterii: 25.06.1973, Tamaseni

Data hirotonirii: 29.06.2000, Iasi

Adresa: Parrocchia S. Antonio Abate, Via Ponte Pitocco, 81, 37040-Bevilacqua (VR), Italia,
tel. 0039/044293301

E-mail:

S-a născut la 25.06.1973 la Tamaseni. A fost sfinţit preot la 29.06.2000 la Iasi. Activează la Bevilacqua (VR)

pr. Bulai Daniel

Data naşterii: 16.03.1968, Tamaseni

Data hirotonirii: 29.06.1993, Bacau

Adresa: Bd. Nicolae Balcescu, 28, sect. 1, 010054-Bucuresti

Tel.: 021/3141857, 0744/349516; 021/3154057

E-mail: p.daniel@tic.ro; pr.danielbulai@yahoo.com

S-a născut la 16 martie 1968 la Tămăşeni – Neamţ. A absolvit Şcoala Generală de 8 clase în satul natal în anul 1982), liceul în Roman în anul 1986 şi Institutul Teologic Romano-Catolic „Sfântul Iosif” din Iaşi în anul 1993. A fost sfinţit preot la 29 iunie 1993 la Bacău de către arhiep. John Bukovski, nunţiu apostolic în România. A activat ca diacon patru luni la biserica „Maica Îndurerată” din Bucureştii Noi, ca vicar parohial la biserica „Sfântul Anton” din Constanţa (1993-1995) şi la catedrala „Sfântul Iosif” din Bucureşti (1995-2003). Este ceremonier la catedrala „Sfântul Iosif” din Bucureşti (1996-), responsabil diecezan cu pastoraţia tineretului în Arhidieceza Romano-Catolica de Bucureşti (1996-) şi paroh la biserica italiană „Preasfântul Mântuitor” din Bucureşti (2003-). A urmat studii postuniversitare la Institutul Pontifical „Teresianum” din Roma (2006-2008) unde a obţinut licenţa în teologie spirituală. Din octombrie 2008 s-a înscris la doctorat la acelaşi Institutul Pontifical „Teresianum” din Roma.

 

pr. Bulai Emanuel-Romuald, PSDP

Data naşterii: 01.07.1976, Tamaseni

Data hirotonirii: 24.06.2007, Iasi

Adresa: Parrocchia S. Giovanni Calabria, Via A. Reillo – Capizzaglie, 88046-Lameziaterme (CZ), Italia,
tel. 0039/347/0546482

E-mail: emanuel.bulai@gmail.com

S-a născut la 01.07.1976 la Tamaseni. A fost sfinţit preot la 24.06.2007 la Iasi. Activează la Lameziaterme (CZ)

 

pr. Bulai Romuald, OFMConv

Data naşterii: 19.06.1974, Tamaseni

Data hirotonirii: 15.07.1998, Roman

Adresa: Str. Principala, nr. 869, jud. Suceava, 727095-Cacica

Tel.: + fax 0230/237009, 0747/013200

E-mail: rector@sanctuarcacica.ro, romualdbulai@yahoo.it

S-a născut la 19 iunie 1974 la Tămăşeni – Neamţ. A absolvit Şcoala Generală de 8 clase în anul 1988 la Tămăşeni, Liceul Seminarial Franciscan din Roman în anul 1992 şi Institutul Teologic Franciscan din Roman în anul 1997. A obţinut licenţa în teologie. A fost sfinţit preot la 15 iulie 1998 la Roman de către ep. Petru Gherghel. A activat ca formator şi secretar la Liceul Teologic Franciscan Roman (1996-2000), vicar la Parohia „San Pio X”, Italia (2000-2002), paroh şi rector ecclesiae la Cacica (20 ianuarie 2002 -).

 

pr. Butnaru Alin-Catalin

Data naşterii: 30.04.1985, Tamaseni

Data hirotonirii: 29.06.2012, Iasi

Adresa: Str. Stefan cel Mare, 16, jud. Suceava, 725400-Radauti

Tel.: + fax 0230/561107, 0741/300609

E-mail: alincatalinb@gmail.com

S-a născut la 30 aprilie 1985 la Tămăşeni. A absolvit Institutul Teologic Romano-Catolic „Sfântul Iosif” din Iaşi în anul 2012. A fost sfinţit preot la 29 iunie 2012 la Iaşi de către ep. Petru Gherghel. Activează ca vicar la Rădăuţi (1 august 2012 – ).

 

pr. Cântaciu Toni-Mihăiță

Data naşterii: 08.05.1977, Tamaseni

Data hirotonirii: 29.06.2002, Iasi

Adresa: Roma, Italia,
tel. 0722/509877

E-mail: tonymihaita@yahoo.com

S-a născut la 8 mai 1977 la Tămăşeni – Neamţ. A absolvit Şcoala Generală de 8 clase în anul 1991 la Tămăşeni, Seminarul Liceal în anul 1996 la Bacău şi Institutul Teologic Romano-Catolic „Sfântul Iosif” din Iaşi în anul 2002. A fost sfinţit preot la 29 iunie 2002 la Iaşi de către ep. Petru Gherghel. A activat ca vicar la Pustiana (1 august 2002 – 31 iulie 2004), Barticeşti (1 august 2004 – 31 iulie 2006), vicar şi capelan sanitar la Iaşi (1 august 2006 – 1 august 2009), la studii în Italia (1 septembrie 2009 -).

pr. Caliman Gabriel-Marius, OFMConv

Data naşterii: 19.01.1972, Tamaseni

Data hirotonirii: 28.06.2003, Roman

Adresa: Conventul „San Francesco”, Via Berrettini, 4, 52044-Cortona (AR), Italia,

Tel.: 0039/0575603205, + fax 0039/06/9576565

E-mail: gabrielmarius@hotmail.com

S-a născut la 19.01.1972 la Tamaseni. A fost sfinţit preot la 28.06.2003 la Roman. Activează la Cortona (AR)

 

pr. Chili Adrian

Data naşterii: 24.05.1978, Tamaseni

Data hirotonirii: 24.06.2003, Iasi

Adresa: Via Fiordalisi, 14, 00055 (RM)-Ladispoli, Italia,

Tel.: 0039/380/6375414, în tara: 0721/719747; fax to mail: 0040333814117

E-mail: pr.adychili@gmail.com

S-a născut la 24 mai 1978 la Tămăşeni – Neamţ. A absolvit Şcoala Generală de 8 clase din Tămăşeni în anul 1992, Seminarul Liceal din Bacău în anul 1996 şi Institutul Teologic Romano-Catolic „Sfântul Iosif” din Iaşi în anul 2003. A fost sfinţit preot la 24 iunie 2003 la Iaşi de către ep. Petru Gherghel. A activat ca vicar la Bijghir (1 august 2003 – 31 august 2003), Gherăeşti (1 septembrie 2003 – 31 iulie 2005), Gioseni (1 august 2005 – 31 iulie 2006), Faraoani (1 august 2006 – 31 iulie 2008), Ladispoli, Italia (1 septembrie 2008 -).

 

pr. Dorcu Petru

Data naşterii: 11.08.1981, Tamaseni

Data hirotonirii: 24.06.2007, Iasi

Adresa: Bd. Stefan cel Mare, 26, 700064-Iasi

Tel.: 0232/212007; 0232/212003, 0753/043331; 0753/849838

E-mail: petru.dorcu@gmail.com

S-a născut la 11 august 1981 la Tămăşeni – Neamţ. A absolvit Şcoala Generală de 8 clase în anul 1996 la Tămăşeni, Liceul Seminarial în anul 2000 la Bacău şi Universitatea Pontificală Urbaniana din Roma în anul 2007. A obţinut masterul în teologie morală. A fost sfinţit preot la 24 iunie 2007 la Iaşi de către ep. Petru Gherghel. A activat ca vicar la Iaşi „Sfântul Anton de Padova” (1 august 2007 – 31 noiembrie 2007), Bacău „Sfântul Nicolae” (1 decembrie 2007 – 31 iulie 2009), Iaşi „Adormirea Maicii Domnului” (1 septembrie 2009 -), profesor de teologie morală la Institutul Teologic Romano-Catolic din Iaşi (1 septembrie 2009 -).

 

pr. Dumea Marius-Claudiu

Data naşterii: 17.12.1981, Tamaseni

Data hirotonirii: 24.06.2007, Iasi

Adresa: Pfarre St. Peter und Paul, Pfarrweg, 5, 6890-Lustenau, Austria,

Tel.: 0043/557784918, 0043/17125450; în tara: 0766/631690; 0746/031115

E-mail: dumelu@yahoo.com

S-a născut la 17 decembrie 1981 la Tămăşeni – Neamţ. A absolvit Şcoala Generală de 8 clase în anul 1996 la Tămăşeni, Liceul Seminarial „Sfântul Iosif” în anul 2000 la Bacău şi Institutul Teologic Romano-Catolic „Sfântul Iosif” din Iaşi în anul 2007. A fost sfinţit preot la 24 iunie 2007 la Iaşi de către ep. Petru Gherghel. A activat ca vicar la Săbăoani (1 august 2007 – 31 iulie 2011), Bacău „Sfântul Nicolae” (1 august 2011 – 31 iulie 2012), Dieceza de Feldkirch (1 august 2012 – ).

 

pr. Faraoanu Adrian

Data naşterii: 30.11.1978, Tamaseni

Data hirotonirii: 29.06.2006, Iasi

Adresa: jud. NeamtTraian,
tel. 0766/323384; 0746/147944

E-mail: adrianfaraoanu@libero.it; adi.faraoanu@yahoo.com

S-a născut la 30 noiembrie 1978 la Tămăşeni – Neamţ. A absolvit Şcoala Generală de 8 clase în anul 1993 la Tămăşeni, Seminarul Liceal Franciscan din Roman în anul 1997 şi Institutul Teologic Romano-Catolic „Sfântul Iosif” din Iaşi în anul 2006. A fost sfinţit preot la 26 iunie 2006 de către ep. Petru Gherghel. A activat ca vicar la Săbăoani (1 august 2006 – 1 august 2008), Faraoani (1 august 2008 – 31 iulie 2010), Dărmăneşti (1 august 2010 – 31 iulie 2011) director adjunct la Spitalul Barticeşti (1 august 2011 – ).

 

pr. Fecheta Marian

Data naşterii: 18.04.1950, Tamaseni

Data hirotonirii: 24.06.1975, Iasi

Adresa: jud. Iasi, 707298-Rachiteni

Tel.: 0232/713393, 0766/428669

E-mail: mfecheta@yahoo.com

S-a născut la 18 aprilie 1950 la Tămăşeni – Neamţ. A absolvit Şcoala Generală de 8 clase la Tămăşeni în anul 1965, Şcoala de Cantori la Iaşi în anul 1969 şi Institutul Teologic Romano-Catolic „Sfântul Iosif” din Iaşi în anul 1975. A fost sfinţit preot la 24 iunie 1975 la Iaşi de către ep. Petru Pleşca. A activat ca vicar la Gherăeşti (1 august 1975 – 10 martie 1977), Bacău (10 martie 1977 – 1 aprilie 1981), paroh la Lespezi (1 aprilie 1981 – 18 mai 2003), Răchiteni (18 mai 2003 -).

 

pr. Gaspal Cristian

Data naşterii: 23.05.1974, Tamaseni

Data hirotonirii: 29.06.1999, Iasi

Adresa: Catedrala catolica „Sfântul Dionisie”, str. Omiru, 9, 10672-Atena, Grecia,

Tel.: 0030/699/5879141, 0030/6936829652

E-mail: cristiangaspal@yahoo.com

S-a născut la 23 mai 1974 la Tămăşeni – Neamţ. A absolvit Şcoala Generală de 8 clase în anul 1988 la Tămăşeni, Liceul „Sfântul Iosif” din Iaşi în anul 1991, a studiat la Institutul Teologic Romano-Catolic „Sfântul Iosif” din Iaşi (1992-1994), Collegio Urbano VIII din Roma (1994-1999), a obţinut licenţa în teologie la Universitatea Pontificală Urbaniana (1997-1999). A fost sfinţit preot la 29 iunie 1999 la Iaşi de către ep. Petru Gherghel. A activat ca vicar la Iaşi „Sfântul Anton” (1 august 1999 – 1 septembrie 2002), paroh la Horleşti (1 septembrie 2002 – 26 august 2007), Atena, Grecia (10 septembrie 2007 -).

 

pr. Gaspal Marian

Data naşterii: 21.12.1977, Tamaseni

Data hirotonirii: 29.06.2002, Iasi

Adresa: Str. Principala, 6, com. Sanduleni, jud. Bacau, 607534-Stufu

Tel.: 0234/335048, 0743/080038

E-mail: marian_gaspal@yahoo.com

S-a născut la 21 decembrie 1977 la Tămăşeni – Neamţ. A absolvit Şcoala Generală de 8 clase în anul 1992 la Tămăşeni, Seminarul Liceal la Bacău în anul 1996 şi Institutul Teologic Romano-Catolic „Sfântul Iosif” din Iaşi în anul 2002. A fost sfinţit preot la 29 iunie 2002 la Iaşi de către ep. Petru Gherghel. A activat ca vicar la Ploscuţeni (1 august 2002 – 1 august 2003), Oneşti „Sfinţii Petru şi Paul” (1 august 2003 – 1 septembrie 2006), paroh la Stufu (1 septembrie 2006 -).

 

pr. Gaspal Robert

Data naşterii: 22.06.1975, Tamaseni

Data hirotonirii: 29.06.1999, Iasi

Adresa: Str. Nationala, 130, jud. Iasi, 707305-Podu Iloaiei

Tel.: 0232/715795, 0744/643995

E-mail: robertgaspal@yahoo.com

S-a născut la 22 iunie 1975 la Tămăşeni – Neamţ. A absolvit Şcoala Generală de 8 clase în anul 1989 la Tămăşeni, Seminarul Liceal în anul 1993 la Iaşi şi Institutul Teologic Romano-Catolic „Sfântul Iosif” din Iaşi în anul 1999. A fost sfinţit preot la 29 iunie 1999 la Iaşi de către ep. Petru Gherghel. A activat ca vicar la Barticeşti (1 august 1999 – 1 august 2001), Nicolae Bălcescu (1 august 2001 – 1 august 2003), Oţeleni (1 august 2003 – 1 august 2004), paroh la Podu Iloaiei (1 august 2004 -).

 

pr. Giurgi Ovidiu-Sorin

Data naşterii: 09.10.1978, Tamaseni

Data hirotonirii: 29.06.2006, Iasi

Adresa: Roma, Italia,
tel. în tara: 0748/594986

E-mail: ovidiu_irineu@yahoo.it

S-a născut la 09.10.1978 la Tamaseni. A fost sfinţit preot la 29.06.2006 la Iasi. Activează la Roma

 

pr. Moraru Marcel

Data naşterii: 02.11.1975, Tamaseni

Data hirotonirii: 29.06.2000, Iasi

Adresa: Str. Principala, 25, sat Hânganesti, jud. Bacau, 607075-Brusturoasa

Tel.: 0234/381290, 0745/480211

E-mail: maricelmoraru@yahoo.com

S-a născut la 2 noiembrie 1975 la Tămăşeni – Neamţ. A absolvit Şcoala Generală de 8 clase la Tămăşeni în anul 1990, Liceul Seminarial din Iaşi în anul 1994 şi Institutul Teologic Romano-Catolic „Sfântul Iosif” din Iaşi în anul 2000. A fost sfinţit preot la 29 iunie 2000 la Iaşi de către ep. Jean-Claude Périsset. A activat ca vicar la Roman „Inima Neprihănită a Mariei” (1 august 2000 – 1 august 2002), Oţeleni (1 august 2002 – 1 august 2003), Focşani (1 august 2003 – 1 noiembrie 2004), paroh la Brusturoasa (1 noiembrie 2004 -).

 

pr. Neculai Romeo

Data naşterii: 04.01.1980, Tamaseni

Data hirotonirii: 29.06.2005, Iasi

Adresa: Pontificia Universita LateranenseRoma, Italia,
tel. în tara: 0743/648429; 0767/278816

E-mail: prn2007@yahoo.com

S-a născut la 4 ianuarie 1980 la Tămăşeni – Neamţ. A absolvit Şcoala Generală de 8 clase în anul 1994 la Tămăşeni, Liceul Seminarial în anul 1998 la Bacău şi Institutul Teologic Romano-Catolic „Sfântul Iosif” din Iaşi în anul 2005. A fost sfinţit preot la 29 iunie 2005 la Iaşi de către ep. Petru Gherghel. A activat ca vicar la Roman „Fericitul Ieremia Valahul” (4 august 2005 – 31 iulie 2008), capelan pentru bolnavii din spitalele din Roman (15 noiembrie 2006 – 31 iulie 2008), asistent spiritual pentru ACT din zona Roman (1 decembrie 2007 – 31 iulie 2008), vicar la Oneşti „Sfanta Tereza” (1 august 2008 -), asistent spiritual pentru Acţiunea Catolică, sectorul tineri, zona Bacău (reconfirmat la 1 noiembrie 2009 -).

 

pr. Paulet Iosif

Data naşterii: 17.10.1954, Tamaseni

Data hirotonirii: 29.06.1979, Iasi

Adresa: Str. Vasile Bumbac, 5, 720003-Suceava

Tel.: + fax 0230/530559; 0230/213944 (biserica), 0745/484200

E-mail: i.paulet@yahoo.com

S-a născut la 17 octombrie 1954 la Tămăşeni – Neamţ. A absolvit Şcoala Generală de 8 clase în anul 1969 la Tămăşeni, Şcoala de Cantori în anul 1973 la Iaşi şi Institutul Teologic Romano-Catolic „Sfântul Iosif” din Iaşi în anul 1979. A fost sfinţit preot la 29 iunie 1979 la Iaşi de către ep. Iakob Antal. A activat ca vicar la Oţeleni (1 august 1979 – 1 octombrie 1980), Pildeşti (1 octombrie 1980 – 6 decembrie 1982), Iugani (6 decembrie 1982 – 13 decembrie 1982), Roman (13 decembrie 1982 – 1 august 1983), paroh la Schineni (1 august 1983 – 1 martie 1987), Cireşoaia (1 martie 1987 – 1 septembrie 1991), spiritual la Seminarul din Iaşi (1 septembrie 1991 – 1 septembrie 1994), spiritual la Seminarul din Bacău (1 septembrie 1994 – 1 martie 1996), paroh la Oneşti (1 martie 1996 – 31 august 2010), decan de Trotuş (28 martie 1996 – 31 august 2010), Suceava (1 septembrie 2010 – ).

 

pr. Paulet Petru

Data naşterii: 05.07.1958, Tamaseni

Data hirotonirii: 29.06.1984, Iasi

Adresa: Str. Negru Voda, 116, jud. Arges, 115100-Câmpulung Muscel

Tel.: + fax 0248/512387; 0248/711016, 0788/425989

E-mail: petru.paulet@caritasmuscel.ro

S-a născut la 05.07.1958 la Tamaseni. A fost sfinţit preot la 29.06.1984 la Iasi. Activează la Câmpulung Muscel

 

pr. Petrisor Iosif, OFMConv

Data naşterii: 15.07.1979, Tamaseni

Data hirotonirii: 24.06.2006, Roman

Adresa: Conventul „San Giuseppe”Terni, Italia,
tel. 0762/421903

E-mail: iosifpeci@yahoo.it

S-a născut la 15 iulie 1979 la Tămăşeni – Neamţ. A absolvit Şcoala Generală de 8 clase la Tămăşeni în anul 1994, Seminarul Liceal Franciscan din Roman în anul 1998 şi Institutul Teologic Franciscan din Roman în anul 2005. A studiat la Universitatea Pontificală Saleziană (2005-2008), obţinând licenţa în pedagogia socială la Facultatea de Ştiinţele Educaţiei şi a început în anul 2008 primul an de master în pedagogia socială. A fost sfinţit preot la 24 iunie 2006 la Roman de către ep. Aurel Percă. A activat ca vicar la L’Aquila în Parohia „San Pio X” (1 noiembrie 2008 – 1 sectembrie 2009), Rimini în Parohia „Cuore Immacolato di Maria” (10 septembrie 2009 – 30 septembrie 2011), Huşi-Corni (1 octombrie 2011 – ).

 

pr. Vatamanelu Damian

Data naşterii: 18.10.1941, Tamaseni

Data hirotonirii: 26.06.1966, Iasi

Adresa: Sos. Nationala, 91, jud. Bacau, 607365-Ferastrau,

Tel.: 0234/337190, 0746/006955

E-mail:

S-a născut la 18 octombrie 1941 la Tămăşeni – Neamţ. A absolvit Şcoala Generală de 7 clase în anul 1956 Tămăşeni, Şcoala de Cantori în anul 1962 la Iaşi şi Institutul Teologic Romano-Catolic „Sfântul Iosif” din Iaşi în anul 1966. A fost sfinţit preot la 26 iunie 1966 la Iaşi de către ep. Petru Pleşca. A activat ca preot nerecunoscut de regimul comunist la Sagna, Prăjeşti, Schineni, Văleni, Cotnari, Horgeşti, Braşov (26 iunie 1966 – 1 ianuarie 1969), vicar la Oneşti (1 ianuarie 1969 – 1 martie 1971), paroh la Săveni (1 martie 1971 – 1 decembrie 1976), Bacău (1 decembrie 1976 – 1 martie 1977), Săveni (1 martie 1977 – 1 aprilie 1982), Oituz (1 aprilie 1982 – 1 februarie 1993), Ştefan cel Mare (1994-1999), Cârlibaba (1999-2000), Sascut Sat (2000-2007). Este preot pensionar la Ferăstrău (jud. Bacău) de la 1 septembrie 2007.

 

pr. Vatamanelu Marius, OFMConv

Data naşterii: 26.01.1977, Tamaseni

Data hirotonirii: 29.06.2002, Iasi

Adresa: Colegiul „La Vigna”, 00153-Roma, Italia,
tel. în tara: 0765/132436

E-mail: mariusvatamanelu@yahoo.it

S-a născut la 26 ianuarie 1977 la Tămăşeni – Neamţ. A absolvit Şcoala Generală de 8 clase în anul 1991 la Tămăşeni, Liceul Teologic Franciscan din Roman în 1995 şi Institutul Teologic Franciscan din Roman în anul 2002. A fost sfinţit preot la 29 iunie 2002 la Iaşi de către ep. Petru Gherghel. A activat ca vicar la Hălăuceşti (1 septembrie 2002 – 15 februarie 2003), Wurzburg şi Kaiserslautern, Germania (1 martie 2003 – 1 iunie 2004), Luizi-Călugăra (1 septembrie 2004 – 15 iulie 2008), vicar provincial al Provinciei „Sfântul Iosif”, Conventul „Sfântul Iosif” din Bacău (1 august 2008 -).

 

pr. Vatamanelu Mihai, OFMConv

Data naşterii: 10.09.1974, Tamaseni

Data hirotonirii: 11.10.1998, Oradea

Adresa: Conventul „Sfânta Maria”, str. Corneliu Coposu, 2/A, jud. Bihor, 410469-Oradea,

Tel.: 0259/417994; fax 0259/464443

E-mail: vatamanelumihai@yahoo.it

S-a născut la 10 septembrie 1974 la Tămăşeni – Neamţ. A absolvit Şcoala Generală şi 10 clase la Tămăşeni în anul 1990, liceul Seminarul Franciscan din în anul 1992 şi Institutul Teologic Greco-Catolic din Oradea în anul 1996. A făcut studii postuniversitare la Institutul Pontifical Oriental (PIO) din Roma, obţinând licenţă în ştiinţe ecleziastice orientale. A fost sfinţit preot la 11 octombrie 1998 la Oradea de către ep. Virgil Bercea. A activat ca vicar la Parrochia „San Carlo” Cave (Roma) (1 noiembrie 1998 – 10 martie 1999), Oradea „Adormirea M. Domnului” (16 martie 1999 – 10 septembrie 1999), Carei „Sfântul Anton” (11 septembrie 1999 – 6 aprilie 2008), Oradea „Adormirea M. Domnului” (13 aprilie 2008 -)

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *